Bezpłatne szkolenia dla organizacji pozarządowych

Utworzono: 26-03-2013

 INSTYTUT  KULTURY MIEJSKIEJ WRAZ Z PARTNERAMI ZAPRASZAJĄ DO UDZIAŁU W PROJEKCIE AKTYWNA SPOŁECZNOŚĆ KRAJÓW WYSZEHRADZKICH – ZAAWANSOWANEJ EDYCJI PROJEKTU ACTIVE CITIZENS-AKTYWNA SPOŁECZNOŚĆ

 
Na czym polega program Aktywna Społeczność Krajów Wyszehradzkich
W latach 2010-2012 Instytut Kultury Miejskiej wraz z partnerem - British Council przeprowadził projekt Active Citizens - Aktywna Społeczność, w którym uczestniczyło 180 osób z pomorskich organizacji pozarządowych, instytucji i grup nieformalnych. Dzięki projektowi wiedza o narzędziach wspierających pozytywną zmianę społeczną rozpowszechniła się w ponad stu społecznościach.
Osoby uczestniczące w zajęciach wskazały potrzebę zrealizowania projektu w warunkach Europy Środkowo-Wschodniej. Dlatego w roku 2013 rozszerzamy działania na kraje wyszehradzkie. Celem projektu jest wzmocnienie współpracy między liderami i liderkami aktywnych społeczności z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Dzięki zastosowaniu metodologii doceniającej (Appreciative Inquiry) mamy nadzieję na zbudowanie sieci współpracy oraz przeanalizowanie wspólnej przeszłości, która naszym zdaniem ma wpływ na działanie trzeciego sektora w krajach wyszehradzkich.
Active Citizens to międzynarodowy projekt British Council prowadzony jednocześnie w ponad 30 krajach w Europie i na świecie. Jego celem jest aktywizowanie społeczności lokalnych i wspieranie aktywnych postaw obywatelskich oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Szkolenia, wymiany międzynarodowe, mają na celu motywowanie członków różnorodnych społeczności do wzięcia odpowiedzialności za kwestie dla nich ważne oraz do działalności na rzecz swoich grup i swojego otoczenia.
 
Kto odpowiada za realizację programu?
Inicjatorem projektu Aktywna Społeczność Krajów Wyszehradzkich jest Instytut Kultury Miejskiej. To gdańska instytucja kultury, która organizuje wiele projektów kulturotwórczych, badawczych, edukacyjnych i społecznych. Szczegółowe informacje na stronie: www.ikm.gda.pl.
Projekt Active Citizens jest administrowany przez British Council we współpracy z lokalnymi organizacjami partnerskimi. British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Umożliwia ona nawiązywanie kontaktów oraz wymianę wiedzy, pomysłów i doświadczeń pomiędzy Wielką Brytanią a innymi krajami. Jest obecna w ponad 100 krajach na całym świecie.
 
Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki utworzony został na mocy umowy zawartej 9 czerwca 2000 roku przez Grupę Wyszehradzką, czyli grupę regionalnej współpracy pomiędzy Czechami, Słowacją, Polską i Węgrami. Celem Funduszu jest wspomaganie różnych form współpracy między krajami członkowskimi poprzez realizację wielostronnych projektów kulturalnych, naukowych, badawczych, edukacyjnych, związanych z wymianą młodzieży, promocją turystyki i współpracą transgraniczną. Jednym z głównych priorytetów Funduszu jest wspieranie projektów przyczyniających się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, dzięki czemu szkoły, instytucje, organizacje rządowe i pozarządowe z państw Grupy Wyszehradzkiej mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów realizowanych wraz z innymi członkami Grupy.
Więcej informacji: www.visegradfund.org
 
Partnerami projektu są:
Praska Akademia Ekumeniczna, Czechy  - organizacja pozarządowa, która zajmuje się edukacją dorosłych organizując seminaria, konferencje i warsztaty na tematy związane z kulturą, polityką, religią i społeczeństwem, sprawiedliwością społeczną, zrównoważonym rozwojem.
Fundacja ESTRA, Słowacja - organizacja pozarządowa skupiająca ekspertów, ekspertki, których celem jest dostarczanie informacji poprzez szkolenia i warsztaty z dziedzin takich jak: kultura, media, środowisko naturalne, problemy społeczne.
Tolna County Association for Scientific Education, Węgry -  towarzystwo zajmujące się promowaniem i rozpowszechnianiem informacji oraz narzędzi edukacyjnych związanych z tematyką użyteczności publicznej. Współpracując z organizacjami krajowymi i zagranicznymi działa na rzecz integracji społecznej.
 
Do kogo kierowany jest program Aktywna Społeczność Krajów Wyszehradzkich
Program jest skierowany przede wszystkim do aktywistów i aktywistek, członków i członkiń struktur młodzieżowych, organizacji kobiecych, kulturalnych, społecznych, grup religijnych/mniejszościowych, jak również organów samorządowych. Uczestnik lub uczestniczka programu Aktywna Społeczność Krajów Wyszehradzkich to osoba:
- posiadająca zakorzenienie w instytucji lub organizacji oraz w społeczności,
- silnie identyfikująca się z nimi,
- aktywnie działająca w ich ramach na rzecz współpracy, różnorodności, dialogu i aktywnego obywatelstwa,
- posiadająca silną motywację do przekazywania zdobytej wiedzy osobom, społecznościom i organizacjom należącym do jej sieci społecznej i zawodowej,
- posiadająca możliwości czasowe i organizacyjne do zaangażowania się w projekt oraz dzielenia sięzdobytą wiedzą i umiejętnościami,
Znajomość języka angielskiego, choć nie wymagana, jest dodatkowym atutem umożliwiającym pełniejszy udział w projekcie, w tym wymianach studyjnych, bezpośrednich kontaktach z zagranicznymi uczestnikami i uczestniczkami oraz organizacjami partnerskimi Active Citizens i British Council.
Szczególnie serdecznie zapraszamy osoby uczestniczące w poprzednich edycjach projektu Active Citizens-Aktywna Społeczność, przygotowaliśmy dla nich zaawansowany program zajęć.
 
Jaka jest struktura programu?
Grupa aktywistek i aktywistów społecznych, po przeszkoleniu (kwiecień – czerwiec 2013) będzie przekazywać zdobytą wiedzę i umiejętności w swoich instytucjach, organizacjach oraz społecznościach poprzez upowszechnianie zdobytych narzędzi w prowadzonych szkoleniach, warsztatach, seminariach, spotkaniach grup roboczych, mentoringu itp. Dodatkowo część uczestniczek i uczestników będzie mieć możliwość wzięcia udziału w międzynarodowych wizytach studyjnych (wrzesień – październik 2013).
Inauguracyjne zajęcia odbędą się 7 kwietnia (niedziela) w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.
 
Koszt
Bezpłatne
 
Jaki rodzaj szkoleń oferuje program Aktywna Społeczność Krajów Wyszehradzkich?
W ramach projektu zostaną zorganizowane szkolenia (56 godzin szkoleniowych) dla osób z Pomorza, które staną się mentorami i mentorkami metod aktywizacji społeczności i przeciwdziałania wykluczeniu. Ich zadaniem będzie przekazywanie zdobytej wiedzy i umiejętności swoim społecznościom oraz promowanie i wspieranie aktywnych działań obywatelskich w swoich regionach, jak również uczestnictwo w inicjatywach globalnych.
Szkolenia będą oparte o proces facylitacji. Jest to połączenie aktywnych form nauki (takich jak warsztat, trening) z mentoringiem oraz wzajemnym, partnerskim uczeniem się i wydobywaniem potencjału z jednostek i grup.  Facylitator, facylitatorka programu Aktywna Społeczność Krajów Wyszehradzkich to osoba posiadająca zakorzenienie w instytucji lub organizacji oraz w społeczności (silnie identyfikująca się z nimi oraz aktywnie działająca w ich ramach na rzecz współpracy).
Każda z osób uczestniczących w programie otrzyma pakiet edukacyjny, pomocny w przekazywaniu metod aktywizacji społeczności oraz w bezpośredniej współpracy ze społecznością.
 
Jakie możliwości stwarza partnerstwo w programie dla organizacji macierzystej uczestniczek i uczestników?
Instytucje i organizacje macierzyste osób uczestniczących w projekcie Aktywna Społeczność Krajów Wyszehradzkich przede wszystkim zyskują dostęp do nowych umiejętności  w zakresie dialogu międzykulturowego, dialogu społecznego, aktywizacji społeczności oraz metodologii planowania i wdrażania projektów angażujących społeczności lokalne. Organizacja będzie mogła korzystać z pakietu edukacyjnego zawierającego podstawy teoretyczne i narzędzia do zastosowania zarówno w celach szkoleniowych, jak i w pracy z konkretną społecznością nad podniesieniem jej aktywnego udziału w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego.
Partner projektu  Aktywna Społeczność Krajów Wyszehradzkich delegujący uczestnika lub uczestniczkę dołącza do globalnej sieci organizacji partnerskich British Council, co otwiera możliwości współpracy zarówno z Wielką Brytanią jak i innymi krajami, w których realizowany jest projekt  Aktywna Społeczność Krajów Wyszehradzkich oraz inne projekty społeczne i kulturalne.
 
Osoby prowadzące zajęcia
Anna Rajca - aktywna obywatelka, prezeska Fundacji Mamy z Morza z Gdyni. Uczestniczka pierwszej edycji Active Citizens, facilitatorka w drugiej i trzeciej.
Anna Krzeszowska-Hovanecz - certyfikowana trenerka programu Młodzież w działaniu. Związana z gdańskim Stowarzyszeniem Morena i Stowarzyszeniem Eko-Inicjatywa z Kwidzyna. Od najmłodszych lat członkini i działaczka wielu organizacji i grup młodzieżowych. Obecnie zajmuje się inicjowaniem aktywności lokalnej młodych ludzi oraz ich działań na gruncie międzynarodowym. Specjalizuje się w organizowaniu międzynarodowych wymian młodzieży oraz Wolontariatu Europejskiego. Więcej informacji na www.annakrzeszowska.pl
Ewa Okroy - doktorantka w Zakładzie Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych Uniwersytetu Gdańskiego; badaczka i animatorka społeczno-kulturowa. Posiada doświadczenie w pracy akademickiej, ze społecznościami lokalnymi oraz grupami wykluczonymi. Główne obszary zainteresowań: różnorodność społeczno-kulturowa, tworzenie i obieg wiedzy, polityka kulturalna, pedagogika miejsca, edukacja równościowa.  Współpracowała m.in. z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Stowarzyszeniem Bałtycki Instytut Spraw Europejskich i Regionalnych, Europejskim Centrum Solidarności. Członkini Stowarzyszenia Na Styku i Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Uczestniczka drugiej edycji Active Citizens.
Elżbieta Okroy - doktorantka w Zakładzie Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych Uniwersytetu Gdańskiego; badaczka i animatorka społeczno-kulturowa. Posiada doświadczenie w pracy akademickiej, ze społecznościami lokalnymi oraz grupami wykluczonymi. Główne obszary zainteresowań: różnorodność społeczno-kulturowa, tworzenie i obieg wiedzy, polityka kulturalna, pedagogika miejsca, edukacja równościowa.  Współpracowała m.in. z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Stowarzyszeniem Bałtycki Instytut Spraw Europejskich i Regionalnych, Europejskim Centrum Solidarności. Członkini Stowarzyszenia Na Styku i Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej.  Uczestniczka drugiej edycji Active Citizens.
Barbara Osińska - pedagożka szkolna, członkini Sopockiego Stowarzyszenia Profilaktyki i Promocji Zdrowia Meander, społeczna kuratorka sądowa. Realizuje różnorodne projekty szkolne, społeczne i międzynarodowe.  Uczestniczka pierwszej edycji Active Citizens, facilitatorka w drugiej i trzeciej.
Bartosz Karcz – psycholog, aktywista społeczny i trener. Prezes trójmiejskiego stowarzyszenia Tolerado działającego na rzecz osób LGBT.  Uczestnik pierwszej edycji Active Citizens, facilitator w drugiej i trzeciej.
 
Jak i kiedy można zgłaszać się do udziału w projekcie?
Formularz zgłoszeniowy można pobrać ze strony http://www.ikm.gda.pl/ACwyszehrad
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 2 kwietnia 2013.
 
 
Kontakt:
Anna Urbańczyk
Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk
tel. 58 760 72 16
fax 58 760 72 15
tel. kom. 663 87 2016